אם היינו מרגישים שכולנו אחים, ממש משפחה אחת, האם היינו שונאים מישהו? הרי האנשים שגדלו במדינה אחרת ואולי אפילו מדינה אויבת, בתרבות שונה מאיתנו, בהשקפת עולם אחרת, מה הם רוצים בסך הכול? כולנו בני אדם וכולנו רוצים לחיות בביטחון. כולנו זקוקים לסיפוק הצרכים הבסיסיים שלנו – מזון, קורת גג והשתייכות לחברה וקהילה. בכדור הארץ יש משאבים המספיקים לכלכלת כל בני האדם, אז מדוע אנו מוצאים את עצמנו משחר ההיסטוריה מסוכסכים במחלוקות ומלחמות על קרקע, משאבי טבע, כבוד ושליטה? למה בני האדם מרגישים צורך לשלוט על אחרים?

בעולם החי והצומח אין רוע, אין שנאה או כעס, אין נקמנות. כל התופעות השליליות האלה קיימות רק אצלנו בני האדם. כל העולם מתקיים בהרמוניה מושלמת ובאיזון, חוץ מאיתנו. בעל חיים לעולם לא יפגע ביצור אחר שלא למטרת הישרדותו. בעל חיים טורף למשל, לא יטרוף אם הוא לא רעב. שום חיה לא תגזול משהו מיצור אחר אם יש לה מספיק לסיפוק צרכיה. בני האדם לעומת זאת, כפי שכולנו יודעים, שונים. לא רק זאת, אנו רואים שהמצב בעולמנו הולך ומחמיר בהתמדה. כל הניסיונות לחנך אנשים, ליזום פעולות של עזרה הדדית, ערבות וכדומה אינן עוזרות בהיבט הכמותי הכללי, נהפוך הוא.

"בעל חיים טורף למשל, לא יטרוף אם הוא לא רעב"

אז למה אנחנו כאלה? למה אנחנו הורסים הכול? האם יש תקווה בכלל שנחיה אי פעם בשלווה ושלום? התשובה היא כן. זה יקרה. אם כך, השאלה היא לא האם או למה אלא מתי והתשובה לכך תלויה רק בנו. גידול האגו האנושי הוא שורש כל רע, ויחד עם זאת הוא תהליך התפתחות טבעי ובדיוק משום כך לא ניתן למנוע אותו. כאן אבל מגיע המקום שמאפשר לנו לקחת את תהליך ההתפתחות שלנו לרמה הבאה, על ידי מימוש הכלל "על כל פשעים תכסה אהבה". מה הכוונה? לא לנסות לטשטש את השנאה והרוע, לא לנסות להיפטר מהאגו שלנו, אלא לבנות גשרים של אהבה מעל כל הרגשות הקשים, החשדנות והמשקעים. ליזום צעדים של קירוב לבבות דווקא עם אויבים ושונאים. זוהי תחילתו של תיקון עולמנו.