הכלכלה העולמית מושתת על פני מגוון רחב של משתנים שונים, חלק מהם נחשבים ל"קרובים יותר" אל הציבור הישראלי וחלק מהם נחשבים ל"רחוקים" יותר, כמו תופעת האינפלציה הגואה בארצות הברית או מחירי הדלקים וחומרי גלם אנרגטיים שונים ברחבי העולם. כך או כך תופעות אלו אינן רחוקות אלא מהוות חלק ממערכת כלכלית עולמית, התלויה בעליית מחירי הדלק, בעליית מחירי המשכנתאות בתל אביב ובסופו של דבר גם בעליית מחירי השכירות ברחבי הארץ. לכן אחת ההמלצות היא דווקא לפני שהריביות קופצות בטירוף והמשק מתחיל לבעור, לקבל ייעוץ פיננסי לקראת המיתון הקרב ובא ולהצליח לשמור לא רק על גובהה הכנסה אלא גם על גובה ההוצאות.

ייעוץ פיננסי לקראת מיתון – שלושה צעדים פופולריים

כאשר מדובר במיתון המתקדם אל משק ביתי בצעדי ענק, חשוב להכיר את הצעדים הראשונים שנוכל לבצע הרבה לפני הפגישה הממשית. הראשון מבניהם הוא כמובן התחייבויות למועדים קצרי טווח, בין אם מדובר בהלוואות בתנאי מימון נוחים ובאחוזי ריבית שאינם צמודים למדד, מומלץ להתחייב להלוואות והתחייבויות פיננסיות לפרקים קצרים ולא ארוכים. ודרך צעד זה נתקדם אל הצעד השני שעלול להיות מבעית עבור מרבית האזרחים, והוא כמובן המרכב "הבלתי נצפה", מרכיב זה כולל לא מעט שינויים שעלולים להגיע עלינו לטובה, בין אם אירוע משפחתי משמח ועד לטיפול רפואי לכלב. אך לקראת זמני משבר חשוב לבצע חישוב מחדש למרכיב זה, על מנת להישיר מבט אל מול עליות המחירים ולצמצם את רמת הפגיעות מכך.

רמת הכנסה וסדרי עדיפויות

משברים כלכלים כמו כל משבר שיהיה, יובילו רבים מאיתנו לכדי מצב שבר וניסיון להמציא עצמנו מחדש וכשמדובר בזמני משבר כלכליים הצורך בכך עלול לגבור. לכן חשוב לדעת כי בתקופות אלו עלולים להגיע גם שינויים ברמת ההכנסה, בין אם מרכיבים כמו בונוסים, שעות נוספות או תוספות שכר שונות היו תוספות קבועות בתלוש החודשי, ייתכן ובחודשי המשבר הם ייעלמו. לכן בהשארת כל אלו חשוב לבצע תוכנית משפחתית, אשר תוכל לא רק לבצע סדר בין ההוצאות השונות ולתעדף כל אחד ואחת מהן, אלא גם תעשה סדר בין ההכנסות הצפויות לבין ההוצאות.