רוחות של שינוי מגיעות בעיקר בכל הקשור להתחדשות עירונית, התוכנית שמלוווה את תושבי מדינת ישראל מעל לחמישים שנה, עברה שיפוצים קלים על ידי שר השיכון זאב אלקין שיזם תוכנית חדשה שאמורה לעזור בייצור עוד יחידות דיור ולתת אנרגיה מחודשת למיזם הארצי שנקרא התחדשות עירונית. התוכנית תאפשר האצה של תוכניות קיימות, הוספה של תוכניות חדשות ובעיקר תמיכה ממשלתית והכוונה החל מאופי התכנון של הדירות ועד לתקצוב הפרויקטים השונים. התכנית של אלקין תתמקד בכמה ערים, כאשר הפרמטרים המובילים אותה היא כדאיות כלכלית בתחמים השונים ומאפיינים פיזיים של המתחמים הקיימים והתכנון שלהם.

שמונה ערים לתכנית

התכנית של אלקין מתפרסת על פני שמונה ערים אשר עמדו בפרמטרים אותם ציינו מעל, מטרת התוכנית היא הגדלה משמעותית של יחידות הדיור לצד פיתוח של אזורי תעשייה, מרחבים ציבורים החל משבילי אופניים ועד למרכזיים מסחרים. בין הערים המשתתפות בתוכנית אפשר למצוא את: באר שבע, חדרה, רחובות, קריית טבעון, הוד השרון, אזור, בת ים וכפר סבא. התוכנית תכלול קרוב לעשרת אלפים יחידות דיור חדשות, כאשר כל עיר תרחיב במידה רבה את שטחי המסחר ותכפיל את מרבית יחידות הדיור ואזורי הבנייה – https://yav.co.il/התחדשות-עירונית/

הצצה לערים המובילות

  • חדרה
    העיר הראשונה שתשתתף בתוכנית גם עם יחידות דיור מבוססות קרקע, היא עתידה לקבל 2.6 מיליון שקלים עבור מתחם ברנדייס וכמעט לשלש את כמות הדירות במתחם מ220 עד ל730 יחידות דיור חדשות. בנוסף לזאת גם עוד אלף יחידות דיור בקרקע משלימה ישתתפו בתכנית לצד 500 מ"ר של מסחר ומשרדים.
  • כפר סבא
    העיר כפר סבא תהנה מפינוי של שני מתחמים והוספה של כ400 יחידות דיור, מלבד המתחמים הללו תרוויח העיר  עוד כ 2,000 מטרים של מסחר בעיר. מדינת ישראל תשקיע בכפר סבא מעל לארבעה מיליון שקלים, הן בפינוי המתחמים, השקעת התכנון ועוד.
  • אזור
    אזור היא אחת הערים שתרוויח בגדול מהתוכנית, לה אמורים להתווסף קרוב לשלושת אלפים יחידות דיור חדשות! החל ממתחם בן גוריון ועד למתחם יצחק שדה, יוחלפו שמונה מאות יחידות דיור וותיקות ולצידן יתווספו עוד כשמונת אלפים מ"ר של מסחר ובנייה.