מי לדעתכם היא האחות הגדולה של הקורונה? מגיפה חובקת עולם, שמתפשטת מהר, ולחולים בה יש תסמינים מאוד דומים לקורונה. האם זו השפעת הספרדית לפני מאה שנה? אולי מגפת הדבר השחור בימי הביניים ? התשובה היא מפתיעה, מדובר דווקא במגיפה מאוד מודרנית ועכשווית, שמתפתחת בקצב הולך וגדל. קוראים לה מגפת הדיכאון. 

מגפת הדיכאון

החולים בדיכאון סובלים מתסמינים דומים לקורונה, אמנם אין להם חום או בעיות נשימה, אבל כל מי שחולה בדיכאון, באופן אוטומטי נכנס לבידוד חברתי, ולא מדובר בבידוד של 14 יום, אלא בידוד שיכול להימשך שנים. החולה לא רוצה לראות אף אחד, לא יכול לתפקד בעבודה, נכנס לבעיות כלכליות, ובמהרה גם חברים ובני משפחה לא רוצים לבקר אותו. מחלת הדיכאון, מביאה איתה גם את הבדידות, הייאוש ושאר תסמינים קשים. 

מבחינת נתוני הדבקה, בסקר שנערך בשנת 2017 עולה כי 264 מיליון איש סובלים מדיכאון (נתונים נוספים – https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5626819,00.html וגם https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5073795,00.html ). בישראל הסקרים מראים שכ- 5.5 אחוז מהאזרחים נוטלים תרופות נגד דיכאון ולגבי נתוני הדבקה, בישראל בשנים 2013 עד 2016 הייתה עלייה של 13 אחוזים בנוטלי התרופות. למגיפה הזו אין חיסון והטיפול לא ממש יעיל. אם אתם חושבים שזה לא ממש מדבק, אז גם כאן מגיעה שורה של מחקרים שמראה, שמצבי רוח, דיכאון ושאר מצבים נפשיים הם מדבקים. אנחנו מדביקים בהם את בני המשפחות שלנו, את העמיתים שעובדים איתנו ואת החברים שלנו. לא סתם אנחנו נוטים להתרחק מאדם בדיכאון, הוא ממש מדבק. בדיוק כמו חולה קורונה. 

מגפת הדיכאון גורמת גם למוות אצל חלק מהחולים, זה מתבטא בשיעורי התאבדות הולכים וגדלים בעיקר במדינות המערב. בניגוד לקורונה מגיפת הדיכאון פוגעת הרבה יותר בצעירים, דווקא הם נוטים יותר להיות בדיכאון ולהתאבד. למרות שכבר מזמן מגפת הדיכאון היא מגיפה עולמית, מזיקה ביותר, בעלת השלכות רפואיות וכלכליות אדירות, אנחנו כמעט ולא שומעים עליה. לא מדברים עליה ערב ערב במהדורות החדשות, לא מביאים עשרות פרשנים ויועצים שמתווכחים בלהט על הנתונים ועל הפתרונות. לדעתי זו ללא ספק מגיפה שבקלות רבה קוטפת את התואר האחות הגדולה של הקורונה. המשך קריאה כאן – http://yvaral.org